Reagált a Kreml Trump terveire: aggódnak az oroszok
Moszkva élesen reagált Donald Trump Grönlandra és Kanadára vonatkozó igényeire.
Oroszországban beindult az járvány.
Bejelentette Vlagyimir Putyin orosz elnök a szerdai online kormányülésen, hogy beadatta magának az influenza elleni védőoltást. Putyin azt mondta, hogy kedden oltatta be magát, reggel a szokásos módon edzett, és rendben érzi magát. Kijelentette, hogy Oroszországban hetente 30-35 százalékkal emelkedik az influenzás és az egyéb akut légúti vírusfertőzések száma, ezért folytatni kell a védőoltásokat.
Anna Popova, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) vezetője „feszültnek” nevezte a járványhelyzetet, amely szerinte nagy terhet ró az egészségügyi rendszerre. Ennek fő okát a 2009-ben világjárványt okozó sertésinfluenza-vírus visszatérésében nevezte meg. A vírust októberben azonosították újra Oroszországban. Azóta kiderült, hogy a kórokozó továbbra is reagál a gyógyszerekre, az ellene beadott orosz vakcinák változatlanul hatnak, ezért a helyzet kordában tartható.
Popova hozzátette, hogy az oktatást közel 600 iskolában és 12 662 osztályban már felfüggesztették. Murasko szerint a Covid-19-helyzet a betegség gyakoriságának növekedése ellenére „kellően stabil”, az országban jelenleg közel 20 ezer kórházi ágy áll készenlétben a fertőzöttek számára, ami „egy nagyságrenddel kevesebb”, mint az év elején.
A Roszpotrebnadzor főnöke szerint noha a koronavírus-fertőzés előfordulása most ötöde az egy évvel ezelőttinek, még mindig óvatosságra van szükség. A tesztelés szintje jelenleg napi 250-300 ezer, ami elegendő az összes eset egyértelmű azonosításához.
Popova azt javasolta, hogy minden olyan beteget, akinél akut légúti vírusfertőzés tüneteit észlelik, vizsgálják meg influenzára is, ahogyan a Covid-19 esetében is tették, mert így csökkenthető a kockázat. Elmondta, hogy az oroszok csaknem 52 százalékát, azaz 75,1 millió embert oltottak be influenza ellen a szeptemberben kezdődött tömeges oltási kampány keretében, a betegek között az oltottak aránya kevesebb mint 1 százalék.
(MTI)
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik